Logo školy
Vodácká škola záchrany s. r. o.

Akreditovaný Kurz vodní turistiky do WW II

Akreditovaný základní 4denní kurz o bezpečnosti a vedení skupiny
 

O kurzu

 
Kurz byl dříve nazýván Instruktor vodní turistiky, ale v rámci platné legislativy může být kurzem Instruktor nazýván již pouze rekvalifikační 150 hod. kurz. Proto došlo ke změně názvu na Kurz vodní turistiky.

Kurz pro každého, kdo jezdí na vodu
Základní kurz bezpečnosti na tekoucí vodě pro všechny, kteří jezdí aktivně i příležitostně na vodu! Jedná se o základy, které by měl znát každý vodák. Zahrnuje učební látku nutnou pro zajištění vlastní bezpečnosti (sebezáchrana), pro zdárné vedení skupiny a pro řešení krizových situací se skupinou.

Základem sebezáchrany je umět pádlovat
Kromě záchrany a předcházení nebezpečným situacím budeme nacvičovat pokročilé ovládání a techniky jízdy na kánoi a raftu. Pozor, na kurzu není prostor na výuku pádlování, viz Podmínky pro účast. Proto doporučujeme absolvovat přípravný kurz Výuka pádlování a technika jízdy pro začínající a pokročilé o den dříve. Vše pak završíme posledním dnem, kdy budeme nacvičovat reálné krizové situace.

Články o kurzu
Jak to na takovém kurzu vypadá, se dočtete v článku na www.raft.cz a též Myslíš si, že hodně víš, všechno znáš?.

Kurz je akreditovaný na MŠMT
Pedagogičtí pracovníci mohou využít fondu na vzdělávání v rámci DVPP, protože kurz je akreditován na MŠMT pod čj. MSMT- 198/2023-2-202.
Osvědčení pro pedagogické pracovníky je bez omezení časem, pro nepedagogické pracovníky je platnost zkrácena na 5 let!! Pozor, osvědčení může být více časově omezeno nebo zcela neuděleno, pokud znalosti účastníka neodpovídají kvalifikačním předpokladům. .

Obnovení osvědčení
Pro ty, kterým již doba platnosti vypršela, poskytneme slevu 10% na absolvování nového kurzu VT, tentokráte již bez časového omezení nebo lze osvědčení prodloužit absolvováním nadstavbového kurzu - technika a taktika jízdy nebo záchrana na tekoucí vodě. Bohužel nejsme schopni naplnit doškolovací opakovací kurzy, protože není až takový zájem na případné prodlužování omezených osvědčení, a tudíž by se kurzy vůbec naplnily.

 

Program kurzu

 
 1. Úvod- vstupní test, historické a právní souvislosti záchrany na tekoucích vodách aktuální stav v ČR, základní psychologické aspekty první pomoci ve skupině, nároky na vedoucího vodácké akce
 2. Ovládání plavidel (dle zaměření kurzu buď kanoe nebo raftu)
 3. Záchrana a sebezáchrana- příčiny nebezpečí ve skupinách na vodě, teorie záchrany skupiny, záchranné pomůcky, nebezpečné situace ...
 4. První pomoc
 5. Skupinový sjezd, výbava, plánování, organizace
 6. Závěrečné zkoušky - první pomoc, hydrologie, sjezd neznámého úseku řeky ve skupině, záchrana ve skupině, používání záchranných pomůcek, řešení krizových situací.

Naše kurzy se snažíme dělat zážitkovou formou a co nejvíce se zaměřením na praxi. Budeme tedy každý den na vodě a trénovat i za nepříznivého počasí.
Akreditovaný Kurz vodní turistiky do WW II
 

Kolik kurzů jsme uskutečnili

 
47 kurzů
650 proškolených vodáků
1880 výukových hodin
na vodě
 

Určeno pro vodáky

 
 • učitele nebo vychovatele, kteří v rámci DVPP mohou získat příspěvek na vzdělávání, jelikož náš kurz je akreditovaný na MŠMT. Cílovou skupinou jsou:
  • pedagogové II. stupně ZŠ, gymnázií a VOŠ, kteří organizují sportovní vodácké akce nebo vodácký výcvik
  • vychovatelé výchovných ústavů nebo dětských domovů
  • pedagogové volného času, vedoucí školních zájmových kroužků a klubů se zaměřením na sport
  • trenéři sportovních škol
 • vodáky, kteří pořádají sportovní vodácké akce, vodácké tábory
 • vedoucí vodáckých oddílů
 • vodáky, kterým není lhostejná jejich bezpečnost
 • pokročilé i zkušené
Akreditovaný Kurz vodní turistiky do WW II
 

Detail kurzu

 
 • Délka kurzu: 4 denní kurz v rozsahu 40hodin
 • Místo: teorie v Novém Městě nad Metují, sjezd řek Metuje a Úpa
 • Vybavení: boty do vody (doporučujeme neoprénové ponožky v kombinaci s kotníkovými „plátěnkami“ nebo neoprénové kotníkové boty), dlouhý neoprén (více než vhodný – budeme provádět praktický výcvik a voda je opravdu studená), oblečení do vody (nejlépe vodoodpudivá úprava – nátělník, tričko s dlouhým rukávem, dlouhé kalhoty), nepromokavá bunda, plovací vesta s bezpečnostním popruhem, helma (pokud vestu s bezpečnostním popruhem nebo helmu nemáte, rádi ji pro Vás zajistíme. Nutno nahlásit minimálně 14 dnů před začátkem kurzu. Možnost i zajištění ostatních věcí, jako je neopren, boty, bunda v omezeném množství). Dále psací potřeby (papír a tužka), náhradní oblečení na převlečení, přezůvky (do učebny).
 • Doporučené vybavení: Na kurz si můžete přivést vlastní loď, jinak pro každého účastníka je připravena kánoe nebo raft.
Akreditovaný Kurz vodní turistiky do WW II
 

Cena a termín

 
TermínUzávěrka přihlášekCenaPoznámka 
25.4.2024-28.4.202415.04.20245690 Kčkurz obsazen, možnost náhradníků 
2.5.2024-5.5.202422.04.20245690 Kčkurz zrušen 
5.9.2024-8.9.202426.08.20245690 Kčposledních 9 místobjednat
 • v ceně je zahrnuto zapůjčení společného vodáckého materiálu, pronájem učebny, příprava a výuka lektorů, studijní materiál (skripta Bezpečně na tekoucí vodě), doprava lodí na řeky, možnost ubytování v podkroví učebny na matracích nebo v prostoru učebny (nutný vlastní spacák a závěrečný úklid, k dispozici WC, sprchy, kuchyňka s vybavením, sporák, mikrovlnka ...) nebo ve vlastním stanu
 • v případě požadavku na lepší ubytování je v blízkosti chatová oblast s chatkami v plném vybavení, tel. 604 593 544, 491 473539 nebo kdekoliv v Novém Městě.
 • v ceně není zahrnuta strava (bude vždy hodinová přestávka na jídlo), doprava osob v místě konaní kurzu, osobní vybavení, pádlo
 • začátek kurzu v 8 hodin!
 • minimální počet účastníků 12
 • maximální počet účastníků 16
 

Cíl kurzu

 
 1. Vést a organizovat skupinu lodí během sjíždění řek do obtížnosti WW I.
 2. Zajistit například prázdninový vodácký tábor nebo se s dětmi zúčastnit sjíždění lehkých českých řek
 3. Předcházet nebezpečným situacím na řekách, a pokud se tak stane, umět tyto situace řešit.
 4. Osvojit si znalosti  ovládání různých typů lodí, zdokonalit své dosavadní vodácké znalosti, naučit se včas odhalovat nebezpečná místa.
 5. Osvojit si pravidla sjíždění řeky ve skupinách.
 6. Absolvovat praktický nácvik chování při nenadálém převržení lodě, dopomoc na jezech, metodu sebezáchrany a způsoby záchrany lidí.
 7. Naučit se ovládat záchranářské pomůcky.
 8. Poskytovat umělé dýchání a nepřímou masáž srdce, první pomoc při častých úrazech na vodě nebo v přírodě.
 

Podmínky pro účast v kurzu

 
 1. Potvrzení o dovednosti plavat (plavec je osoba, která uplave alespoň 200m libovolným plaveckým stylem bez zastávek a pod vodou uplave alespoň 10m) – písemné prohlášení.
 2. Prokázání znalosti ovládání alespoň jednoho typu turistické lodě – praktický test (přejezd, traverz, výjezd od břehu, nájezd do vracáku). Pokud si nejste jisti svými záběry a technikou jízdy, doporučujeme absolvovat přípravný kurz o den dříve.
 3. Prohlášení, že za poslední 3 roky sjel účastník jako kormidelník alespoň 30 km řek o obtížnosti WW I a výše s výčtem názvů řek
 4. Komerční cestovní pojištění s platností po dobu trvání kurzu s rozšířením na sport (vodní turistika do WW II)
 5. Věk nad 18 let.
 6. Pedagogičtí pracovníci v rámci DVPP doloží čestné prohlášení nebo osvědčení o absolvování kurzu první pomoci v rozsahu minimálně 20 hod. (např. Zdravotník zotavovacích akcí nebo Základní norma zdravotnických znalostí pro pedagogy).
Seznam sjetých úseků je nutno mít sebou při zahájení kurzu. Formuláře Vám budou zaslány s podrobnými pokyny 1 měsíc před zahájením kurzu. Doporučujeme dobré vstupní znalosti pádlování, jelikož je to nejčastější důvod pro neudělení akreditovaného osvědčení. Na kurzu již není možnost se individuálně věnovat výuce pádlování, ale z této dovednosti se naopak vychází a navazuje se na ni. Pokud osvědčení nebudete požadovat, není nutné dokládat sjeté úseky ani znalosti ovládání lodě